Günde Kaç Saat Uyku İnsana Faydalıdır? Yaşınıza Göre İdeal Uyku Saati Tavsiyesi

Gündelik yaşamda vücüdumuzun vazgeçilemez ihtiyaçları vardır. Mesela yemek, içmek, yürümek, çalışmak, uyumak gibi, bizim bahsedeceğimiz ise uykuyu ele almaktır. Bir insan günde kaç saat uyuması lazımdır? Her insan için bu uyku vakitleri geçerlimidir? İşte detaylar...

İnsan sınıfları ve yaş sınıfları vardır ABD Ulusal Uyku Vakfı, uyku ihtiyacının belirlenmesinde bireysel hayat tarzlarının kilit rol oynadığını söylüyor ve yaş gruplarına tavsiyelerde bulunuyor. Bence bu konuda haklılar çünkü her insanın yaşam tarzı aynı değildir.

Beyni ile çalışanla fiziki olarak çalışanların yorulmaları bir değildir. Araştırmalara göre fiziki çalışanlar %80 vücütlarını yordukları için gece uykuya çabuk geçerek ve derin uyku uyuyabiliyorlar. Buda uyku saatlerinede yansıyor. Ancak beyinsel olarak çalışanların'da %80 beyinle çalıştığı için göz yorgunluğu gibi kronik hastalıklarda olabiliyor. Buda uyku saatlerinde farklılığa yansıyabiliyor. Tabiki kişiden kişiye uyku yeterlilikleri ve beslenme türleride uyku düzenini etkiliyebiliyor.

ABD Ulusal Uyku Vakfı Uyku Vakti Verilerini Açıklayalım:

* Yeni Doğanlar (0-3 ay): İdeal olan, yeni doğan bir bebeğin her gün 14 ila 17 saat uyuması fakat 11 ila 13 saat arası uyutulması da yeterli olabilir. Yeni doğanların 19 saatten fazla uyuması ise tavsiye edilmiyor.

* Bebekler (4-11 ay): Tavsiye edilen süre 12-15 saat arası olsa da en az 11-14 saat uyumları yeterli olabiliyor. Bebekler kesinlikle 18 saatten fazla uyumamalı veya uyutulmamalı.

* Yürümeye Yeni Başlayan Çocuklar (1-2 yaş): Bu dönemde olan çocukların 11-14 saat uyumaları tavsiye ediliyor.

* Okul Öncesi Dönem (3-5 yaş): Uzmanlar bu grup için 190-13 saat aralığını öneriyor. 8 saatten az, 14 saatten fazla uyku ise tavsiye edilmiyor.

* Okul Dönemi (6-13 yaş): Bu yaş grubunda 9 ila 11 saat arası uyku tavsiye ediliyor. 7 saatten az veya 12 saatten fazla uyku sağlıklı görülmüyor.

* Ergenlik Dönemi (14-17 yaş): Tavsiye edilen uyku süresi 8 ila 10 saat arası. Uyku Vakfı, 11 saatten fazla ve 7 saatten az olmamasını belirtiyor.

* Genç Yetişkinler (18-25 yaş): Bu yaş grubuna 7-9 saat uyku tavsiye ediliyor ve uykusüresinin 6 saatten az, 11 saatten fazla olmaması gerektiği düşünülüyor.

* Yetişkinler (24-64 yaş): Bu yaş gurubuna genç yetişkinler ile aynı uyku süresi tavsiye ediliyor.

* İleri Yaş Grubu (65 yaş ve üstü): Sağlıklı görülem uyku süresi günde 7-8 saat fakat bu sürenin 5 saatten az olmaması ve 9 saati de aşmaması sağlık açısından tavsiye ediliyor. 

Kişilerin hayatlarında kesin bir rutin uyuma vakitleri ayarlamaları ve hergün aynı saatte uyumaları ve kalkmaları lazınmdır. Çünkü uyku düzensizliği travmalara yol açabilir.

Yorum Gönder

YORUM YAP

Daha yeni Daha eski

Facebook