Topkapı Sarayındaki Kol Ve Kafatası Kemiği Kime Aittir

Topkapı sarayında bir kesik kol ve kafatası kemikleri bulunmaktadır. Çoğu kişi bu kol ve kafatası kime ait olunduğunu bilmiyor. Bunun üzerine bizde araştırma yaptık ve sizlerle paylaşıyoruz. 

Topkapı sarayında bir kesik kol ve kafatası kemikleri Hz.yahya (a.s) ait olduğu hakkında bazı bilgilere ulaştık. Hz.Yahya (a.s) kafası kesilmiştir. İncil, Mat-ta'ya göre, bunun hakkında topladımız bilgileri sizlere sıralıyalım.


Hz.Yahya (A.S) Kafası Neden Kesilmiştir?

İncil, Mat-ta'da anlatılanlara göre, Kral Herod kardeşinin karısı olan Hirodias ile evlenme arzusunu açığa vurduğu anlatılır bunu duyan Yahya Peygamber, buna şiddetle karşı çıkar. Çünkü bu evlilik hukuka (Hz. Musa”nın şeriatına) uygun düşmemektedir. Hirodias muhteris bir kadındır ve illa da bir kral karısı olmaya azimlidir. Herod”un kendine mahsus tereddütleri olmakla birlikte kadının ihtirasına ram olur ve onunla evlenir. Hirodias kışkırtmasıyla da Hz. Yahya'yı hapse attırır. Herod, doğum gününde yakın adamlarına ve Galile'nin ileri gelenlerine bir ziyafet verir. Bu ziyafette Hirodias'ın kızı Salome bir karakter dansı yapar. Kral, rakkasenin performansından fevkalade etkilenir ve ona ne dilerse vermeyi vaat eder, isterse, ona ülkesinin yarısını verebileceğini söyler. 

Salome annesine danışınca, o da: Vaftizci Yahya'nın başını iste der. Böylece, evliliğini gayrımeşru bulan Hz. Yahya'dan intikamını almak ister. Kız, talebi krala bildirir ve Yahya'nın başını hemen şimdi bir tepsi içinde bana vermeni istiyorum der. Kral, bu taleple sarsılır. Ancak verdiği sözden dönmez. Adamlarına gerekli talimatı verir, zindanda bulunan Hz. Yahya'nın başı tepsi içinde kıza sunulur, o da aynı hediyeyi annesine sunar. Yahya aleyhisselamın şakirtleri olayı işitince gelirler, cenazeyi alıp kabre indirirler. 

KAYNAK: (İncil, Mat-ta”ya Göre: Bap, 14; Markos”a Göre: Bap, 6; Renan, İsa”nın Hayatı, MEB Y. İst. 1997, s. 67, 125).

Hz.Yahya (A.S) Kolu Neden Kesildi?

Bu konu hakkında kaynaklarda kolunun kesildiğine dair tam bir bilgiye ulaşamadık. Topkapı sarayındaki kol, tarihçilerin bize bildirdiklerine göre Hz. Yahya’nın (a.s.) kol kemiğidir.

Hz. Yahya’nın (a.s.) kol kemiği, Hem Hıristiyanlar hem Müslümanlar için kutsaldır. Tarihçilerden aldığımız bilgilere göre, Hz. Yahya’nın (a.s.) kolu, VII. Konstantin zamanında Antakya’dan İstanbul’a getirildi. 12. yüzyılda imparator sarayının şapelinde, daha sonra Fener’deki Meryem Ana Kilisesi’nde saklandı. Fetihten sonra Osmanlı Sarayı’na getirilen kol, 1484’te Sultan II. Bayezit tarafından kardeşi Cem Sultan’ı ellerinde tutmaları için Rodos Şövalyeleri’ne gönderildi. Daha sonra kol kemiği Kıbrıs’ta olduğunu öğrenen Sultan III. Murat tarafından da tekrar İstanbul’a getirildi ve saraya konulur.

Peki bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz sizde bu konuda bilginizi veya sorularınızı yorumlar kısmına bırakabilir ve yeni bilgilere ulaşmak için devam tuşuna basabilirsin 

6 Yorumlar

YORUM YAP

 1. Yahya as kolunu kim kesti

  YanıtlaSil
 2. Ben bilmiyordum kafası kesildiğini

  YanıtlaSil
 3. adamlar peygamberini doğramış bunu nasıl insanlık

  YanıtlaSil
 4. Allah'dan korkmuyan kavim normaldir😐

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Facebook