Allahümme Ecirna Minennar Anlamı Ve Fazileti


Peygamber Efendimiz (s.a.v) tarafından özellikle sabah ve akşam namazlarından sonra “Allahümme ecirna minennar” duası okunması tavsiye edilmiştir.


Allahümme ecirna minennar."


Meali: "Allah'ım, bizi cehennem ateşinden koru." 


-Bu dua ile ilgili olarak Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:


"Sabah namazını kıldığında hiç kimseyle konuşmadan önce yedi defa "Allahümme ecirnî minennar" Allah'ım, beni cehennem ateşinden koru.' de. Eğer o gün ölürsen, Allah senin için cehennem ateşinden koruyucu bir berat yazar. Akşam namazını kıldığında hiç kimseyle konuşmadan önce yedi defa 'Allah'ım, beni cehennem ateşinden koru.' de. Eğer o gece ölürsen Allah senin için Cehennem ateşinden koruyucu bir berat yazar." (Müsned, IV/234)


Bu dua farklı yerlerde “Allahümme ecirnî minennar” yahut “Allahümme ecirna minennar” şeklinde geçmektedir. Duadaki metin farklılığı olarak hadis-i şerifte geçen ecirnî “ben” ifadesine karşılık; ecirna ise “biz” demektir ki cemaatle yapıldığında bu şekilde kullanılmaktadır.


Peki bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz sizde bu konuda bilginizi veya sorularınızı yorumlar kısmına bırakabilir ve yeni bilgilere ulaşmak için devam tuşuna basabilirsin 

Yorum Gönder

YORUM YAP

Daha yeni Daha eski

Facebook